>>52504019>it’s obviously a trick question.It is, but holy hell I dare any math teacher to try this
>okay class if you have 20 dollars and buy a donut for 2 dollars each, how many donuts do you get?>10>actually the bakery has a deal where you get a free donut for every ten donuts you buy, so you get 11>nevermind i never gave you that info and this is actually a Business Econ class now instead of MathMy food analogy is actually more appropriate because theres a distinct difference between premier balls and pokeballs. Youre not getting 11 pokeballs, youre getting 10 pokeballs and a premier ball